Skip to main content
Rehber

Engelli Kimlik Kartı

By Nisan 29, 2023No Comments
Av. Deniz Yazgan Şenay

18 yaşından küçük nöroçeşitliler için engelli kimlik kartına başvuru, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne hitaben başvuru istemini içeren bir dilekçe ve altı ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğraf ile birlikte engelli sağlık raporunun aslı veya noter onaylı nüshası ile yapılır.

18 yaşından büyük Nöroçeşitli kişiler için engelli sağlık kurulu raporu alındıktan sonra, e-Devlet üzerinden engelli kimlik kartı başvurusunda bulunulabilir. Engelli kimlik kartı, 15 gün içerisinde adresinize teslim edilir.

Bu başvuru için, e-Devlet sistemi içerisinde “Engelliler İçin Kimlik Kartı Başvurusu” şeklinde arama yapılmalıdır.

Seyahat Hakları

Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği’nin 4. maddesinin (e) bendi uyarınca, Engelliler için sağlık kurulu raporuyla %40 ve üzerinde engelli olduğunu belgeleyen Türk vatandaşlarının kendileri, sağlık raporları “ağır engelli” ifadesine denkise (ÇÖZGER) kendileri ile birlikte birden fazla olmamak üzere beraber seyahat ettikleri refakatçileri toplu taşıma araçlarından ücretsiz olarak faydalanabilir.

Bu bağlamda, engelli kimlik kartlarının ön yüzünün en alt kısmında “Refakatçi hakkı vardır.” ibaresi bulunur.

  • Belediye otobüsleri, metro seferleri, marmaray, metrobüs, tramvay, füniküler, deniz yollarının şehir içi seferleri ücretsizdir.
  • Şehirlerarası otobüslerde 20 koltuğa kadar olan taşıtlar için 1 kişiye, 20 koltuktan fazla koltuğa sahip taşıtlar için en fazla 2 kişiye, geçerli ücret tarifesi üzerinden bilet ücretinde %40 indirim mevcuttur. Aynı taşıtta taşınacak engelli yolcu sayısının 2’den fazla olması durumunda, her fazla engelli yolcu için geçerli ücret tarifesi üzerinden bilet ücretinde %30 indirim uygulanır. Refakatçi indirimi yoktur. İnternetten bilet alımlarında bu indirim uygulanmaz. (8 Ocak 2018, Resmi Gazete Sayı: 30295)
  • Türk Hava Yolları’nda (THY) iç hat uçuşlarda %20, dış hatlarda %25 indirim uygulanmaktadır. Ayrıca ‘refakatçi ile seyahat etmelidir’ ibaresi bulunan doktor raporunun ibraz edilmesi halinde engelli yolcu ile aynı seferde seyahat edecek bir refakatçiye de promosyon biletler hariç tüm iç hatlarda %20 indirim sağlanır.
  • Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları’nda (TCDD), yüksek hızlı trenler (YHT) dahil tüm koltuklu seferleri engellilere ücretsizdir.
  • HAVAŞ havaalanı servisi otobüsleri ücretsizdir.
  • Havalimanı otoparklarında 15 güne kadar ücretsiz park. 15 günü geçen sürelerde ise normal otopark tarifesi üzerinden ücretlendirme yapılıyor.
  • İSPARK’ta yol üstü otoparkları 3 saat, açık ve katlı otoparklar 8 saat ücretsizdir. İBB Meclisi kararına göre araç ruhsatında engelli ibaresi olması gerekir, engellilik oranı baz alınmaz.

Ayrıca;

– Öğretmen Evleri engellilere %20 indirimlidir.

– Müze, ören yerleri, milli parklar ve piknik alanları engellilere ücretsizdir. Belediye’ye ait plajlarda şezlong-şemsiye ücretsizdir.

– Devlet tiyatroları ücretsiz, İstanbul Şehir Tiyatroları indirimlidir.

– Spor müsabakalarına ve konserlere giriş “kura” çekimi ile ücretsizdir.

– Sinemalarda engellilere ‘öğrenci indirimi’ oranında indirim uygulanır.

Yorum Bırak