Skip to main content

Bu yıl otizm farkındalık gününde halen bölgede olan ya da başka şehirlerde tutunmaya çalışan depremzede otistikler ve ailelerinden başka bir gündemi tartışmak istemiyoruz. Bu vesileyle dört ayrı başlık altında sizlere aktarmak istediklerimiz var.

  • Otistikler ve ailelerinin barınma ihtiyacının önceliklendirilmemiş olmasından daha önemli hiçbir konu yok. İmkanı olmayan aileler zor yoldan edindikleri çadırlarda soğuk, yağmur ve selle de mücadele etmek zorundalar. Bu sebeple bileşenlerinden olduğumuz @afetotizm çatısı altında barınma hakkı için mücadelemiz devam edecek.
  • Travma sonrası iletişim güçlüğünün sadece otistikler için değil pek çok çocuk ve yetişkin için de desteklenmesinin önemi depremle birlikte bir kez daha ortaya çıktı. Bizler de bu dönemde ADİS çalışmalarımızı çoğaltma kararı aldık. Dolayısıyla 12 Nisan’da düzenlediğimiz Acil Durumlarda ve Günlük Hayatta Alternatif İletişim Paneli’neherkesi bekliyoruz.
  • Uzun zamandır gündemimizde olan Ebeveynler İçin Otizm Rehberi’ni de yine Nisan ayı içinde yayımlayacağız. Ailelerin sadece afet dönemlerinde değil tüm zamanlarda otizm üzerinden yaratılan “korku iklimi” ile mücadelesine destek olmak amacındayız. Kondisyonu, kişiye özel-destekleyici yaklaşımları ve sosyal hakları uzmanlarla birlikte derledik. Bu çalışmayı sizlerden gelecek soru ve önerilerle büyüteceğimize de inancımız tam.
  • Son olarak her 2 Nisan’da ısrarla #OtizmİçinKırmızıyıSeçin derken söylemin arkasında önceliği özneye verme ve onun mutlak yararı üzerinden hareket etme bilinci vardı. Özgür Eller Otizm İnisiyatifi adına bu kampanyaya uluslararası kamuoyundan ve merkez aldığımız @merhabaspektrum çevirisi ile dahil olduk. Kurulduğumuz günden bu yana çabamız dayanışmayı büyütmek ve adil bir yaşam kurmak için destek sistemleri yaratmak oldu. Dolayısıyla bu yıl da aynı kararlılıkla #OtizmİçinKırmızıyıSeçin demeye devam edeceğiz. Ve ancak her yıl yaşanan kampanya karmaşası sonucunda artık açıkça ifade etmekten başka seçeneğimiz kalmadı. Otistiklerin sesini çoğaltmaya çalışan bizler; çeşitli oluşumların kendilerinin fayda elde ettiği gündemlerle dikkati otistiklerin en temel ihtiyaçlarından uzaklaştırmasını etik açıdan hatalı buluyoruz. Umuyoruz ki sözde ve eylemde birleşmenin önemini, seçilen yaklaşımın ilişkilerde temel olduğunu, görmezden gelmenin tehlikesini kavrandığını bir gün görürüz.

Yorum Bırak