Skip to main content

Kamuoyuna duyurumuzdur:

2 Nisan Otizm farkındalık Günü yaklaşırken, hayatlarımızın birer duygu sömürüsü olarak kullanılacağı günlere geri sayarken, ilk atılım sürpriz bir Bepanthol reklamıyla geldi. 

Reklamda açıkça otistik olduğu belirtilmemiş olsa da hikâye hepimize çok tanıdık olduğu için otistik olduğunu anladığımız bir çocuğun babasını merkeze alan bu kurgu, gelişim ve iletişim farklılıklarını bir sorun gibi lanse ediyor. Reklam hayatlarımızı bir ürün pazarlamak için ödünç alırken etik olmayan bir tutum sergiliyor. Travmalarımızı tetiklemekten gocunmazken, toplumda engelli çocuklara yönelik ayrımcı bakış açısı pekiştiriliyor.

Yalnızca Bepanthol’e ve Bayer Grubu’na değil, tüm reklam sektörüne otistikler ve otistiklerin aileleri olarak duyurumuzdur:

  • Otistiklerin ve çevrelerindeki hayatların, sürekli olarak başkalarının kendisini şanslı hissetmesine yönelik kullanılmasına sinirliyiz.
  • Otistiklerin ve gelişim farklılıkları olan diğer çocukların kurgusal öykülerde yansıtılma biçimine öfkeliyiz.
  • Hikayelerimizin ticari amaçlarla bizlerden alınıp, bizlere zarar veren biçimlerde kullanılmasına tepkiliyiz.
  • Çocukların kabul gören tek iletişiminin sözel iletişim olması, nörotipik olmayan iletişim biçimlerini dışlayan mesajların verilmesi karşısında da hesap soruyoruz.
  • Engellileri yalnızca aileleri için maddi manevi bir yükmüş gibi tanımlamaya kalkan sağlamcı yaklaşımları ise ifşa ediyoruz.

Bepanthol ve Bayer Grubu’ndan bu reklamın kaldırılmasını talep ediyor ve bir özür bekliyoruz.

Geri dönüşün bu şekilde gerçekleşmemesi durumunda ise herkesi Bepanthol ürünlerini boykot etmeye davet ediyoruz.
Yorum Bırak